Recenzja: P.R.I.C.E.

Informacje podstawowe:
  • Tytuł: P.R.I.C.E.
  • Developer: YETU GAME
  • Wydawca: YETU GAME
  • Pełen dźwięk: chiński
  • Napisy: japoński, chiński, angielski, koreański
  • Rozszerzenia i powiązane tytuły:
  • Mój czas gry: 52 min.
Do kupienia:
  • PC – Cena: darmowa (do pobrania TUTAJ)

Recenzja:

Głównym bohaterem „P.R.I.C.E.” jest Ivory, młodzieniec, który po dziwnym koszmarze (do zobaczenia na trailerze) budzi się w tajemniczym pokoju z lalką, która wygląda jak jego siostra – Iva. Ivory będzie musiał rozwiązać szereg zagadek logicznych, łącząc ze sobą znalezione przedmioty i wskazówki, aby odblokować wspomnienia i odkryć przyczynę dlaczego znalazł się w tym miejscu i co stało się z jego rodzeństwem? Czy Iva jest bezpieczna? Dlaczego w szufladzie znajduje się recepta na gruźlicę? I do kogo należą wszechobecne ślady krwi?

Sprawy nie ułatwia fakt, że wspomnienia bohatera wydają się… sprzeczne, że dowodami, które udaje mu się odnaleźć w pokoju. Naszym zadaniem będzie więc poprowadzenie Ivoriego na drodze do odkrycia prawdy. Ale czy ta okaże się wybawieniem, czy przekleństwem, to już zupełnie inna rzecz…

Pierwsza część gry, zatytułowana „E.C.I.R.P.” toczy się w miarę przyjemnym miejscu. Oczywiście, czujemy, że coś jest nie tak, muzyka i szepty w tle budują klimat, ale powiedźmy, że jest to tylko wstęp do prawdziwego horroru. Dopiero po opuszczeniu pokoju i rozpoczęcia etapu „P.R.I.C.E.” przed graczem zostają ujawnione te bardziej mroczne tajemnice, które prowadza do dość przewrotnego finału…

„P.R.I.C.E.” to bardzo krótka gra. Jeśli się pospieszycie, ukończycie ją w 30 minut. Zaskakuje jednak poziomem wykonania, bo poza ładnymi animacjami, intro i muzyką, dostajemy również nagrania lektorskie w języku chińskim. Trzeba więc przyznać, że całość bije na głowę wiele innych, darmowych indie gier. Nie ma więc, co narzekać na aspekt techniczny. A mi podobała się zwłaszcza ekspresja twarzy postaci na ilustracjach/zbliżeniach. Na niektórych ujęciach Ivory wygląda, jakby popadł w całkowity obłęd. I jeszcze ten klimat jak z powieści Alana Poe. Ach, serduszko się cieszy!

… jednakże, od strony zagadek, nie jest już tak różowo. Gra toczy się w zasadzie na dwóch lokacjach, bliźniaczych sobie pokojach a mechanika rozgrywki, to już typowe „point and click”. Nie spodobało mi się rozwiązanie z „domyślnym” zaznaczeniem przedmiotów w ekwipunku, by potem użyć ich do interakcji z elementami otoczenia. Szczerze mówiąc, początkowe kilka minut straciłam na rozgryzienie, co właściwie klikam nie tak…? A gdy już to odkryłam, to ciągłe wracanie do ekwipunku było dość nieintuicyjne i toporne. Z kolei dodatkowa minigierka, z łączeniem ze sobą tropów fabularnych, była już sympatycznym i ciekawym dodatkiem. Szkoda tylko, że ekran zamykał się niekiedy szybciej, niż zdążyłam przeczytać opisy, po znalezieniu udanej kombinacji.

Niestety, ze względu na to, jak króciutka jest ta pozycja, nie mogę wiele rozpisywać się na temat fabuły. Powiem tylko, że jak na „horror do wieczornej herbaty” sprawdziła się w moim przypadku bardzo dobrze. Aż żałowałam, że w zasadzie zabawa urywa się w momencie, gdy dotarliśmy do ciekawego zwrotu fabularnego… Cóż jednak zrobić, skoro twórców prawdopodobnie ograniczały budżet i czas? Wciąż jest to filler do polecenia. Chociażby po to, aby docenić trud włożony przed indie studio, w dostarczeniu całkiem udanej godziny rozrywki. Dlatego, jeśli nie straszne Wam horrory, lalki, zaklęcia oraz inne cuda… to odpalcie sobie „P.R.I.C.E.” w wolnej chwili i poznajcie burzliwe losy Ivoriego i Ivy!

Choć mnie chyba najbardziej zaciekawił po prostu ten kot… 😉

Plusy:

+ Dobrze zbudowany klimat, zarówno od strony muzycznej, jak i graficznej;

+ Ciekawy pomysł z bliźniaczymi pokojami oraz z „powtórką” z rozgrywki;

+ Prosta, ale zgrabna fabuła z przewrotnym zakończeniem.

Minusy:

– Interakcja z przedmiotami jest wyjątkowo nieintuicyjna…

– …a przez to można utknąć na prostych zagadkach.


All the videos, logos, images, and graphics used on the blog belong to ©YETU GAME.

I do not claim any right over them and were used on my blog for informational purposes only.

Dodaj komentarz